Vzhľadom na vek a diagnózy si naše koníky vyžadujú špeciálny prístup a starostlivosť, s čím súvisí potreba podávania rôznych vitamínových doplnkov (na pohybový a dýchací aparát, trávenie a celkovú kondíciu) a špeciálnej stravy v podobe granúl, musly a prípravkov, ktoré posilňujú účinok týchto zložiek.
Tým, že naši psíkovia sú všetko veľké až obrie plemená, potrebujú veľa kvalitnej stravy, niektorí z nich špeciálne granule podľa ich individuálnej potreby, všetkým, vzhľadom na vek, hmotnosť a veľkosť až do konca života musí byť denne podávaná kĺbna výživa ako prevencia pred hroziacou bedrovou displáziou, ktorá sa u týchto plemien veľmi často vyskytuje aj s inými pohybovými problémami. V neposlednom rade budeme musieť riešiť ich neodkladné operácie ako aj bežné veterinárne úkony ako pravidelné očkovanie a odčervenie, vrátane koní.
Rocky sa narodil v roku 1999 a je to srdcom športovec. Robil asi všetky možné športy a majiteľov menil ako na bežiacom páse, čo sa odrazilo aj na jeho zdraví. Bol to náš prvý koník, zakladajúci člen OZ, ktoré ešte ani neexistovalo, keď k nám prišiel. Dostali sme ho do daru s tým, že mal v zlom stave rohovinu kopýt a chorý chrbátik. Nastavili sme mu liečbu a životný štýl tak, aby to vyhovovalo jeho potrebám a dostali sme ho z najhoršieho. Aktuálne má artrózu, ktorá prišla s vyšším vekom. Vzhľadom na vek a aktuálny zdravotný stav vozí už len sem tam menšie detičky, aby sme ho nezaťažovali. Rockynko má úžasnú povahu, je veľmi kontaktný, mojkavý a už roztopil srdcia mnohých, ktorí k nám prišli s obrovským strachom z koní. Rocky nás trochu prekvapil tým, že na staré kolená sa z neho stal Cassanova! Keď nám do stáda pribudla Sofia (pridať plemeno) a kríženec lipicana Doris, úplne ožil a do očí sa mu vrátila iskra. Najskôr sa nevedel rozhodnúť, ktorá z dám je jeho srdcu milšia, napokon však skončil so Sofiou. Tí dvaja sa od seba nepohnú, sú to dlhoroční milenci a spriaznené duše. Kam jeden, tam druhý, bez seba ani na krok.
Marengo, pre kamošov Maroš, je český teplokrvník. Keď k nám prišiel spolu s maminou Lucy, mal len 5 mesiacov. Oboch sme kúpili ešte pred založením OZtka. V inzeráte stálo, že buď spolu, alebo oddelene, ale keďže bol taký mladý, neváhali sme ani sekundu a nerozdelili sme ich. Jeho otec je plemena quarter horse, preto sme si mysleli, že z neho vyrastie milý pomenší koníček. Nemohli sme sa viac mýliť. Marengo je srdcom poník, výzorom obrovský dinosaurus. Taký náš slon v porceláne. Je to veľký beťár, rád ponaháňa vo výbehu nielen psy a kone, ale aj ľudí. Je dominantný, maminku neustálne ochraňuje a málokedy sa od nej pohne. Keď pribudol do výbehu Rywal, jeho dominantná povaha dostala na frak a teraz si kľúče od miešačky strieda s Rywalom. Marengo sa vie premiestňovať z výbehu do výbehu bez toho, aby poškodil stĺpiky a pásky. Väčšinou sa vyberie za Doris, vtedy hovoríme, že láska pásky prenáša, ale už sme ho našli aj pri bufetároch, keď sa mu zachcelo mládežníckeho života v jednoizbáku s chalanmi, hlavne bez mamy.
Lucy je český teplokrvník a hrdá mamina nášho Marenga. Kúpili sme ju spolu s Marengom, keď mala 10 rokov. Bolo to ešte pred založením OZtka. Lucy je typická mamička a na Marenga dáva neustále pozor. Málokedy ich vidieť od seba ďalej ako jeden meter. Lucy je známa svojou neuveriteľnou pažravosťou a zje skutočne čokoľvek. Ďalšia, čo zje všetko, čo nezje ju. Hlavne nech je toho veľa. Lucy je celkom pokojná a vyrovnaná kobylka, sem tam jej niečo sadne na nos. Čertoviny a lotroviny ju nelákajú, tie prenecháva synovi Maroškovi.
Neklan je rakúsky hafling, ktorý sa však vymyká štandardom plemena. Odkúpili sme ho od rodiny, ktorá ho síce ľúbila, ale pre športové ambície majiteľky sa im už nehodil do chovu. Má autoimunitné zdravotné ťažkosti. Prejavuje sa to tak, že kompletne celý vyplzol a ak by sme všas nepodchytili liečbu, opakovalo by sa to každý rok. Dostáva doplnky na imunitu a bylinkové čajíčky. Neklan je mimoriadne obľúbený medzi všetkými vekovými kategóriami. Keďže žije medzi toľkými psami, je dosť možné, že sa považuje za psa. Verne svojich ľudí nasleduje, očakáva mojkanie, škrabkanie a kontakt. Je absolútne skvelý aj na jazdenie a vozenie. Je vyrovnaný a pokojný.
Holštýnsky kôň Chupa je u nás ešte len pár týždňov. Po úspešnom absolvovaní niekoľkých parkúrových sezón, musel svoju športovú kariéru predčasne ukončiť z dôvodu nádoru, ktorý mu tlačí na dýchaciu trubicu a tým obmedzuje samotné dýchanie a s tým súvisiaci výkon koníka. Podstúpil liečbu, ktorá žiaľ nezabrala a operačné odstránenie nie je možné z dôvodu prerastajúceho nádoru cez hlavnú krčnú tepnu. Nám bol darovaný na dožitie. Nevieme, čo nás s jeho diagnózou do budúcna čaká, ale i napriek negatívnym prognózam budeme robiť všetko preto, aby sme mu zabezpečili plnohodnotný život.
Shetlandský pony Joey skoro prišiel o zdravie pre ľahostajnosť a chamtivosť bývalých majiteľov. Bol zachránený v hodine dvanástej predchádzajúcou majiteľkou, ktorá ho predala do dobrých rúk ako mladého koníka. Následne putoval do jazdeckej školy, kde sa mali na ňom učiť deti niečo, čo ani on sám ešte nevedel a vzhľadom na svoj vek ani nemal vedieť. Tieto okolnosti sa podpísali na jeho psychicke, keď z mladého spokojného koníka sa stalo kĺbko nervov. Bol veľmi vzdorovitý, trucoval a celé to vyvrcholilo sebadeštrukčným správaním. Dnes by ste ho už podľa toho opisu nespoznali. Joey má stále vlastnú hlavu a jazdcov začiatočníkov rád potrápi, ale ináč je to zlatíčko. Ďalší nezvyčajný predstaviteľ plemena. Vo výbehu má Marga a Mastera, s ktorými sa veľmi rád blázni a vracia sa do rokov premárnenej mladosti. Všetkým, ale naozaj všetkým našim návštevníkom láme srdce svojimi modrými očami.
Mendy je welshský pony s chronickou artrózou prednej nohy, ktorú spôsobilo zranenie a následne zanedbaná liečba. Mendy sme vykúpili z areálu, kde počas letných mesiacov drela a vozila deti do nemoty x hodín denne a po prázdninách ju chceli predať ako nepotrebný tovar, ktorý doslúžil. Ujali sme sa jej, dali sme ju dokopy a dnes je to jeden skvelý a vyrovnaný poník. Srdcom ale poník nebude určite, pretože je veľmi milá a na ľudí vôbec nie je zákerná. Keby ste sa však na jej povahu spýtali Neklana a Doris, povedali by, že je to jedno pažravé a protivné stvorenie. Jedlo kamošom z výbehu len tak neprenechá, aj pri sene je celkom divoká, ale nakoniec sa vždy nejak dohodnú a nik neostane hladný.
Doris sme odkúpili ako zdravú kobylu ešte v našich začiatkoch. Prišla však v biednom stave po schvátení a mala zlý krvný obraz. Mala zlé pečeňové a obličkové výsledky, dostala vysoké horúčky a museli sme to okamžite riešiť. Pri každom kutí musel byť prítomný veterinár a musela nosiť ortopedické podkovy. Dokopy sme ju dávali rok a pol. Vyzerá síce ako dámička, ale je to obrovský pažravec a najradšej by zošrotovala všetko, čo nezje ju. Na stravu jej však dávame pozor, vo výbehu je s dietármi Neklanom a Mendy a celkom si rozumejú. Keďže je biela a má rada cviklu, už niekoľkokrát sme neboli ďaleko od infarktu, keď sme ju uvideli s „krvavou“ hlavou. Čo nás nezabije, to nás posilní. A čo Dorisku nezje, to zje ona!
Harry je ďalší veľký fešák z geriatrického výbehu, u prelietavých kobyliek veľmi populárny. On však prelietavý nie je, zvykol si na Polly, ktorá vyzerá ako jeho dcéra. Keď má Polly záletné chvíľky a nalepí sa Blacka, nerobí drámu a len sa prídá k Rockymu a k Sofii. A ako sa dostal k nám? Mamina kúpila dcére koníka. Tú to chvíľu bavilo, no potom si našla iné záujmy. Zase raz ho nechceli predať, aby nešiel z ruky do ruky, prípadne aby sa neocitol v zlých podmienkach a tak si našli nás. Povahovo je skôr odmeraný, ale keď je tá správna konštalácia hviezd, nechá sa vymojkať. Na vychádzkach sa rád preteká, či už v kroku alebo v cvale. Je to už pánko v rokoch, ale svoj vek si vôbec nepripúšťa. Tiež veľmi rád papá.
Hamann, pre kamarátov tento Hamann je šaman, k nám prišiel spolu s tetou Polly. Zo začiatku na seba boli nesmierne naviazaní, neskôr sa však ich cesty rozdelili hlavne kvôli Harrymu, ktorý zbalil Polly. Hamann sa dal na staromládeneckú cestu a vo výbehu je s Orphim a s Lukym. Tvoria nerozlučnú partiu a sú spolu úplne fantastickí. Z ustráchaného koníka, ktorý sa bál aj vlastného tieňa, sa stal jeden vyrovnaný, sebavedomý a láskavý kôň.
Polly, pre kamarátov Polička, pre známych Polica, k nám prišla spolu s Hamannom a boli absolútne nerozluční. Kam jeden, tam druhý, nebolo možné ich oddeliť a vystrájali dokonca aj pri návštevách kováča. Buď obaja, alebo ani jeden. Keď sme ich vypúšťali na pastvinu, všimli sme si, že žmurká po Harrym a už menej vyhľadáva spoločnosť zajačika Hamanna. Ich silný vzťah sa zakrátko rozpadol, Hamann si išiel užívať mladosť a Poličku sme preradili do výbehu ku geriatrii, aby bola blízko Harryho, u ktorého sa prihlásila ako osobný strážca. Kríza v ich vzťahu nastala, keď do stáda pribudol švihák Black, ale to je už iný príbeh. Tú to chvíľu bavilo, no potom si našla iné záujmy. Zase raz ho nechceli predať, aby nešiel z ruky do ruky, prípadne aby sa neocitol v zlých podmienkach a tak si našli nás. Povahovo je skôr odmeraný, ale keď je tá správna konštalácia hviezd, nechá sa vymojkať. Na vychádzkach sa rád preteká, či už v kroku alebo v cvale. Je to už pánko v rokoch, ale svoj vek si vôbec nepripúšťa. Tiež veľmi rád papá.
Orpheus, alebo aj Orphi, nemal v živote na ružiach ustlané. Bol chovaný na dvore bez koní, len so psom. Po smrti majiteľa by tam bol ostal napospas osudu, jeho život však nebol ľahostajný jeho susede a zhodou náhod členke nášho OZ Lucke, ktorá ho spolu s priateľom napájala cez dvojmetrový betónový plot a to tak, že mu spolu spúštali kýble s vodou na lane. Sena mal dostatok, čiže bolo potrebné mu zabezpečiť hlavne vodu. Po šiestich ťažkých týždňoch sa podarilo dohodnúť s pozostalými na presune k nám a jeho život sa od základov zmenil. Dali sme ho do poriadku: zuby, kopytá, kožúšok, očkovania. Zoznámili sme ho s mnohými ďalšími predstaviteľmi svojho druhu a začal si užívať život. Z nerváka sa stalo slniečko, ktoré bez problémov príde na zavolanie a nechá sa mojkať. Ak ste čítali pozorne a zaujíma vás aj osud psa, ktorý bol s Orphim na dvore u pôvodného majteľa, tak o toho sa stále stará Lucka až dodnes.
Luky k nám přijel z České republiky. Někdy se mu přihovárame česky, aby se cítil jako doma 🙂
Zakúpený bol na rekreačné jazdenie, ale veľmi sa bránil sedlaniu a tlaku na chrbte, vykopával a bol nepríjemný. Najskôr sa skúsili povenovať povahe a navštívili niekoľko odborníkov. Keď to nešlo touto cestou a zlepšenie nenastalo, dali ho preto vyšetriť a zistili, že má zrastené chrbtové stavce a rozhodli sa mu hľadať nový domov. Koník s diagnózou nemá najlepšie prognózy na predaj, a preto sa dostal k nám. Luky je veľký šibal a výmyselník. Čertoviny, lotroviny, to je jeho! Je extrémne kontaktný, za menší úplatok v podobe mrkvičky ukáže aj zúbky. Vo výbehu pri bufetároch si žije krásny staromládenecký život s nerozlučnými kamarátmi Orphim a Hamannom. Je to jeden z najstabilnejších výbehov, chalani sa absolútne nehádajú – ani o baby, ani o jedlo. Keď sa na nich dívame, často si hovoríme, že títo traja sa tak dlho hľadali, až sa našli.
Luceráno bol v časoch najväčšej slávy parkúrový kôň. Dcéra majiteľov mala ambície pokračovať v športovej kariére a posúvať sa vpred. Luceráno však nemladol a navyše sa u neho objavila podotrochlóza a začali sa prejavovať aj artrózy. Majitelia po zlých predchádzajúcich skúsenostiach nechceli, aby išiel z ruky do ruky a skončil bohvie kde, tak nám ho darovali. Luceráno je náš láskavý obor. Je to neskutočne milý a dobručký kôň, rožky vystrkuje len pri jedle, ktoré si bráni. Vo výbehu sa nachádza s Lucy a s Marengom, s ktorými si nažíval v pokoji a mieri, neskôr k nim pribudol aj Rywal a narobil šarapatu, ale v podstate nechtiac. Časom si na seba všetci zvykli a už je z nich riadna gangsterská partička. Veľmi radi sa postavia doradu a zazerajú na okolie, všetky nové podnety musia preveriť.
Jocker k nám prišiel, lebo má špeciálne požiadavky na stravu kvôli zubom a treba ho niekoľkokrát denne prikrmovať. Prišiel dosť vychudnutý, ale celkom rýchlo sa nám podarilo ho rozjesť. Keď mu do výbehu pribudol Agadir, jeho život nabral nový zmysel. Stali sa z nich kamaráti na život a na smrť a sú neustále spolu. K ich koníčkom (áno, aj koníčky majú koníčky) patrí okamžité vyprášenie votrelcov z ich výbehu. Keď sa k ním pokúša prepašovať iný kôň, máme veru pekné divadlo. Jocker s Agadirom nešťastníka popreháňajú celým výbehom, až sa dobrovoľne odporúča naspäť domov. Dietári a poníky by vedeli rozprávať.
Pre Mastera bola pôvodne pripravená športová kariéra. Keďže mu preklbovali predné sponkové kĺby, na šport bol nevhodný a keby sa vrátil k chovateľovi, je veľká šanca, že by putoval rovno na mäso, keďže bol pre neho v podstate nepoužiteľný. Pôvodná majiteľka nechcela, aby to tak dopadlo, a tak prišiel k nám. Nosí ortopedické podkovy a v najbližšej dobe ho čaká operácia. O jednu sme sa už pokúšali, previezli sme ho do Košíc, kde však chytil paniku a pán doktor usúdil, že bude lepšie ho zoperovať v domácom prostredí, aby sa vyhol stresu. Vo výbehu je s poníkmi Margom a Joeym, ktorí dávajú jeho temperamentu poriadne zabrať a radi sa spolu jašia a vystrájajú koniny. Povahovo je to slniečko, rád sa mojká, je konaktný, ale musí mať na to náladu. Veľmi rád aj stresuje, čiže akékoľvek zmeny si neužíva.
Margo bol podľa slov bývalej majiteľky zachránený z cirkusu, čomu absolútne veríme, pretože sa to odrazilo na jeho správaní. Prišiel k nám potom, čo dostal padáka z pôvodného ustajnenia a keďže o neho majiteľka postupne začala strácať záujem, odkúpili sme ho napriek tomu, že občas máme pocit, že je to samotný Satan, ktorý prišiel priamo z pekla. Nie je to veru roztomilé a sympatické bábo ako sa na prvý pohľad môže zdať. Medzi jeho koníčky patrí hryzenie a vysypávanie fúrika s hnojom, čím plnší je, tým väčšia sranda to je pre neho, a tým viac ide rozdrapiť nás. Napriek tomu, že to nie je jednoduchá povaha, našiel si niekoľko kamošiek z radov našich OZtkových báb, ktoré rešpektuje a nerobí im zle. Vo výbehu je s Masterom a s Joeym a tvoria spolu harmonickú partičku, ktorá sa rada blázni a veľa sa na nich nasmejeme. Je to malý zločinec, ale aj tak ho máme radi takého, aký je. Iný už nebude.
Black k nám prišiel tiež so zdravotnými problémami. Po každom jazdení pôvodným majiteľom kríval, ten sa rozhodol kúpiť si nového koňa a Blackova trénerka mu hľadala nový domov. U nás sa ocitol z rovnakých dôvodov ako niektoré ďalšie kone a to preto, že kone ďalej neposúvame, všetky ostávajú u nás a majiteľ sa na neho môže prísť kedykoľvek pozrieť. Je to veľký fešák s uhrančivým pohľadom, už stihol zlomiť nejedno srdce fešných kobyliek. Je veľmi temperamentný a dominantný, tým pádom sa v geriatrickom výbehu celkom našiel, keďže tam máme skôr submisívne kone. Vyslovene zle im nerobí, ale svoje si teda stráži. Či už ide o kobylku aktuálne jeho srdcu najmilšiu (čo sa v nepravidelných intervaloch mení) alebo o jedlo.
Rywal je pôvodom z Poľska a je to ťažný kôň francúzskeho plemena percheron. Bolo nám povedané, že zaútočil na svojho pôvodného majiteľa a vraj ho škaredo pohrýzol. Keď k nám prišiel, oťukali sme si ho, aby sme vedeli, či je to skutočne taký zločinec, skúšali sme na neho všeličo, ale žiadne agresívne ani zákerné správanie sme u neho doteraz nezachytili, práve naopak. Je to veľký mojkáč, skutočne veľký mojkáč. Svojou mohutnosťou púta pozornosť všetkých, aj v stáde narobil neplechu. Priradili sme ho do výbehu k Marengovi, Lucy a Luceránovi. Zozačiatku z neho mali absolútnu paniku, už si to však vydiskutovali a dnes sú všetci kamoší a pekne si nažívajú. Na ľudí je milý, kontaktný, vyhľadáva škrabkanie a mojkanie.
Agadir, pre kamarátov Dirko, sa za čias svojej najväčšej slávy venoval veľmi úspešne jazdeckej disciplíne military. K nám prišiel ako 29-ročný deduško, aby troška popreháňal naše kobylky a užil si krásnu starobu. Vo výbehu sa stretol s Jockerom, s ktorým si nesmierne sadli a kam jeden, tam druhý. Bez seba nespravia ani krok. Jeho majiteľ Rasťo nie len jemu, ale aj Jockerovi na vlastné náklady postavil uzatvárateľný box, aby mu čo najviac spríjemnil dôchodok. Má problémy so zubami a dokrmujeme ho kašičkami.
Merkúr k nám prišiel v stave akútnej podvýživy, doslova ako kostrička. Ako následok podvýživy mal zhoršnú funkciu obličiek a v tele mal silný zápal. Keď si ľahol, nevedel sa sám postaviť a museli sme mu pomáhať s technikou alebo s minimálne 6 chlapmi. Postupne ho rozkrmujeme a jeho stav sa zlepšuje, naberá na svaloch aj na hmotnosti. Ešte sme ale nevyhrali, po počiatočných úspechoch sa nesmieme nechať strhnúť a i naďalej mu musíme venovať zvýšenú pozornosť a starostlivost.
Remington, podobne ako Merkúr, k nám prišiel v katastrofálnom stave. Bol vychudnutý na kosť. Veterinár zároveň diagnostikoval ďalšie problémy, a to šelest srdca, dýchavičnosť, podlomy. Pomaly pracujeme na jeho forme, aby sme mu v prvom rade zachránili život a aby sme stihli do leta vyčarovať postavičku do plaviek.
Kyra sa narodila v roku 2015 a je to kríženec nemeckej dogy a nemeckého ovčiaka. Prišla k nám spolu s Cézarom, keď po smrti pôvodného majiteľa mali byť utratení, no zachránil ich veterinár a putovali do útulku Strážni anjeli v Žiari nad Hronom, odkiaľ sme si ich zobrali, keďže veľké čierne psy nie sú vôbec atraktívne pre potenciálnych majiteľov a sú ich plné útulky. Kyra je dáma s názorom, ktorý si nikdy nenechá pre seba. Dlho našej svorke šéfovala a nenechá si skákať po hlave od iných psov. Nie je konfliktná, ale je to naša siréna. Keď si uchmatne kosť, hneď o tom každého informuje a povrčieva si napriek tomu, že v okolí niekoľkých metrov žiaden pes nie je. Keď sa o ňu nedajbože nejaký pes obtrie, oznámi mu, že takéto správanie nie je vhodné. Keď však ide okolo človek, Kyruška sa o neho hneď poobtiera a vypýta si kvalitné a intenzívne mojkanie. Napriek tomu, že je to skutočne veľký kus psa, je veľmi aktívna a rada skáče, predovšetkým na búdy. Na rozdiel od Cézara, Kyruška si najradšej ustelie na búde a vyhrieva sa na slniečku.
Cézar sa narodil v roku 2013 a je to kríženec labradora a cane corso . Bohužiaľ, Cézar na vlastnej koži zistil, že niektorí ľudia majú od ľudskosti ďaleko. Zažil si veľa zla a hrozného zaobchádzania, má prerazenú lebku a chýba mu časť lebečnej kosti. Jeho posledný majiteľ ho zachránil od tyrana, dokonca mu doprial parťáčku Kyru a keď Cézar znova začal veriť ľuďom, jeho majiteľ spáchal samovraždu. Rodina psy odsúdila na smrť, no veterinár, ktorý ich mal utratiť, kontaktoval útulok Strážni anjeli v Žiari nad Hronom, kam ich umiestnili. Na adopciu boli ponúkaní jedine spolu, pretože boli na seba neskutočne naviazaní. Dva veľké čierne psy ponúkané spolu sa rovná takmer nulovej šanci nájsť si nový bezpečný domov. Kontaktovali sme útulok a vzali sme si ich. Cézar a Kyra tiež patria k zakladajúcim členom OZ Kone ľuďom, ktoré vzniklo až po ich príchode. Cézar je náš Kráľ Slnko. V živote nespravil nič zlé, je absolútne nekonfliktný, nikdy nevyvolal bitku a ani sa k žiadnej nepridal. Všetky pokusy od iných psov si vie krásne bezkontaktne upratať. Je to taký náš medvedík, ale v svorke je neuveriteľne rešpektovaný. Cézariček je náš najstarší psík a čím je starší, tým väčší spachtoško sa z neho stáva. Jeho koníčkom je vymetať búdy a zisťovať, v ktorej sa spí najlepšie. Sem tam sa v ňom prebudí šteniatko a vidíme ho pobehovať s hračkou. Keď má práve náladu na mojkanie, ukáže sa a dá to najavo, niekedy aj dosť vokálne. Jeho skvelý genofond mu závidí nejeden dvojnožec! Napriek vyššiemu veku zdravotné problémy nemá, samozrejme však pravidelne dostáva kúry kĺbovej výživy a vitamíny pre seniorov. Má nádhernú čiernu srsť a zatiaľ nám vôbec nešedivie.
Naše milované bláznivé sestričky plemena Nemecká doga sa narodili v roku 2018 a neboli vždy také veselé a živé ako dnes. Prišli k nám v katastrofálnom stave z Čiech od drogovo závislých ľudí. Boli zlomené, vychudnuté, nesocializované, plaché a ich psychický stav nebol o nič lepší. Zo začiatku sme sa ich nemohli ani dotknúť, boli veľmi ľakavé. Dakota sa oklepala rýchlejšie, Silver však strávila niekoľko týždňov v búde, z ktorej odmietala vyjsť. Čas v spojení s láskavým prístupom zahojil staré rany a baby sa absolútne zmenili. Na ľudí nezanevreli, dali nám druhú šancu. Dakota je naša modelka, má prekrásnu postavičku a veľmi dobre to vie, preto musí byť na každej fotke. Skutočne musí. Vybudovala si šiesty zmysel a keď niekto vytiahne mobil a ide fotiť, pobehne si, aby sa stihla natlačiť do záberu, neváha všetkých zakryť a veľmi rada sa postaví dopredu priamo pred objektív. Často si aj podskočí, len aby bola úplne všade. Je to neskutočné mojkadlo, bez problémov by zvládla celodenné hladkanie a škrabkanie. Je veľmi aktívna, veľmi rada sa naháňa a jaší s kamošmi zo svorky. Správa sa ako typické bláznivé šteňa a my nemáme to srdce jej povedať, že v jej veku by už z nej mala byť distingvovaná dáma. Zbožňujeme ju presne takú, aká je. Silver každého návštevníka ohúri svojimi modrými očami a neskutočne prenikavým pohľadom. Niekedy máme pocit, že sa nám díva priamo do duše. Tak, ako jej sestra Dakota, aj ona sa natlačí pod každú voľnú ruku a užíva si ľudský dotyk. Silver je za každú lotrovinu a deti ju milujú. S potešením rozdáva mokré pusinky, rada si zatancuje, využije otvorené dvere na aute, naskočí a labky si vyloží na volant. Aj ona obľubuje jašenie a naháňačky so svorkou. Necháva sa ovplyvniť našou influencerkou Dairou a už aj ona si z ľudí a z iných psov robí stoličku.
Naše milované bláznivé sestričky plemena Nemecká doga sa narodili v roku 2018 a neboli vždy také veselé a živé ako dnes. Prišli k nám v katastrofálnom stave z Čiech od drogovo závislých ľudí. Boli zlomené, vychudnuté, nesocializované, plaché a ich psychický stav nebol o nič lepší. Zo začiatku sme sa ich nemohli ani dotknúť, boli veľmi ľakavé. Dakota sa oklepala rýchlejšie, Silver však strávila niekoľko týždňov v búde, z ktorej odmietala vyjsť. Čas v spojení s láskavým prístupom zahojil staré rany a baby sa absolútne zmenili. Na ľudí nezanevreli, dali nám druhú šancu. Dakota je naša modelka, má prekrásnu postavičku a veľmi dobre to vie, preto musí byť na každej fotke. Skutočne musí. Vybudovala si šiesty zmysel a keď niekto vytiahne mobil a ide fotiť, pobehne si, aby sa stihla natlačiť do záberu, neváha všetkých zakryť a veľmi rada sa postaví dopredu priamo pred objektív. Často si aj podskočí, len aby bola úplne všade. Je to neskutočné mojkadlo, bez problémov by zvládla celodenné hladkanie a škrabkanie. Je veľmi aktívna, veľmi rada sa naháňa a jaší s kamošmi zo svorky. Správa sa ako typické bláznivé šteňa a my nemáme to srdce jej povedať, že v jej veku by už z nej mala byť distingvovaná dáma. Zbožňujeme ju presne takú, aká je. Silver každého návštevníka ohúri svojimi modrými očami a neskutočne prenikavým pohľadom. Niekedy máme pocit, že sa nám díva priamo do duše. Tak, ako jej sestra Dakota, aj ona sa natlačí pod každú voľnú ruku a užíva si ľudský dotyk. Silver je za každú lotrovinu a deti ju milujú. S potešením rozdáva mokré pusinky, rada si zatancuje, využije otvorené dvere na aute, naskočí a labky si vyloží na volant. Aj ona obľubuje jašenie a naháňačky so svorkou. Necháva sa ovplyvniť našou influencerkou Dairou a už aj ona si z ľudí a z iných psov robí stoličku.
Psík bordeauxskej dogy. Kúpený v Čechách, ponúknutý na predaj ako 3 týždňové šteniatko s pruhom a tretím viečkom. Podstúpil liečbu a štyri operácie. S touto diagnózou v prípade potreby absolvuje ďalšie.
Jednoducho Daira. Daira je naša princezná plemena nemecká doga. Prišla nám vo veku 3 týždňov, čiže sme si ju doslova vyprplali od malička. Dôvodom, prečo sa jej zbavili, bolo to, že mala krivé zadné nožičky, čo sa jej však časom vyrovnalo a už to vôbec nie je vidieť. Pôvodne mala byť utratená. Dairuška je asi najväčšia sučka nemeckej dogy čo poznáme. Je skutočne obrovská a majestátna. Je to taký náš šašo, jej koníčkom je totiž sadanie na psy aj na ľudí. Akonáhle sa jej naskytne príležitosť, už ju máte v lone, čo je dosť často celkom bolestivé. Neohrdne však ani psami a veľmi rada si sadá aj na ne. Nie všetky sú touto jej záľubou nadšení, ale väčšina už kapitulovala a dovolí jej všetko. Je to taká neriadená strela, tiež nesmierne mojkavá. Daira je typická žena a vie, že spánok skrášľuje, preto chodí spať vždy ešte pred zotmením a do rána nevystrčí nos z pelieška.
Ares patrí k zakladajúcim členom OZtka. V pôvodnom domácom prostredí sa dostal do ťažkostí potom, čo nakryl sučku, tá porodila a po pôrode začala Aresa škaredo napádať. Majitelia si nechali aj jedno šteniatko z vrhu a to sa spolčilo s matkou a Aresa utláčali, a tak začal chradnúť na tele aj na duši. Ares sa stal nadbytočným a hľadali mu nový domov. Vesmír zasiahol a prišiel k nám. Ares je pán pes. Vo svorke má veľmi špecifické postavenie a vzbudzuje prirodzený rešpekt. Podobne ako Eddy, ani Ares netúži byť vodcom a najradšej je niekde schovaný, ďaleko od hlučného davu. Keď k vám príde a očami poprosí o pohladenie, môžete sa považovať za vyvoleného. Musíte ale vedieť, čo áno a čo nie. Ares je veľmi citlivý na okolie krku a pri nesprávnom mojkaní vám to hlučne oznámi. Keď k nemu prídete vy bez pozvánky, naznačí vám, že to nie je vhodné. Ares nie je príležitostná známosť, Ares je láska na celý život.
Kola je po Aresovi asi najväčší mojkáč, ale zároveň vkuse šantí, naháňa sa s ostatnými.
Donny je jedným z trojice našich najmenších psíkov. Pôvodným majiteľom ušiel pes, niekoľko dní sa flákal a keď sa rozhodol, že už je načase sa vrátiť, majitelia už mali druhého psa, Donnyho. Tí dvaja si však nesadli a bili sa. Z toho dôvodu sa rozhodli, že Dončo pôjde z domu. Čierny pes neznámeho pôvodu relatívne väčšieho vzrastu je absolútna pohroma pre útulky, tak sme sa ho ujali my. Donny je veľmi jednoduchá povaha, chcel by byť s každým kamarát. Veľmi rád robí ležiacim psom slnečník, prípadne sediace psy obsadne. Rád cíti teplo iného tela, absolútne akéhokoľvek. Ďalšou jeho povahovou črtou je to, že mu chýba pud sebazáchovy a veľmi rád vyrýva. Dovolím si tvrdiť, že on to nikdy nemyslí zle, on vo všeobecnosti nie úplne rád myslí. Keď zareaguje na povel a sadne si, alebo podá labku, okamžite vyhlasujeme štátny sviatok. Máme však aj teóriu, že on nám len nechce ukázať, aký je šikovný, lebo potom by sme od neho veľa vyžadovali. Je to taký náš vtipálek. Má mierne deštrukčné sklony a zahrá sa skutočne so všeličím, stačí mu šnúrka, obal od čohokoľvek, kýblik, káblik. Donny je absolútny miláčik detí.
Sultán je slnko. Chlpatá kôpka šťastia. K nám prišiel ako vyvrheľ, pretože pôvodným majiteľom neustále utekal z oploteného dvora. Podhrabával, preskakoval, proste pozemok svojich pôvodných majiteľov považoval za únikovú hru a jeho jediným cieľom bolo zdrhnúť. Majiteľov to samozrejme časom omrzelo a tak išiel z domu. Tu by som rada podotkla, že od nás sa nepokúsil utiecť ani jeden jediný raz. Sulo je maskot, niekedy mám pocit, že je to plyšová hračka. Kde ma položíš, tam ma nájdeš. Sulinko zbytočne neplytvá energiou, pokiaľ samozrejme nejde o jančenie s koňmi, tie veľmi rád a vďačne popreháňa. Je nekonfliktný, ale po hlave si skákať nenechá. Za svojich kamarátov by aj dýchal a neváha nasadiť vlastný život na ich obranu. Sulo je jeden fantastický pes. Kamarát do dažďa. Keď sa ho snažíme odfotiť my, väčšinou otáča hlavu. Keď prídu cudzí ľudia, nastajluje sa, načančá, našuchorí srsť, posadí sa k nim ako pán kráľ a nechá sa fotiť. Je to náš maskot.
Hektor je prekrásny mohutný bandog a pochádza z rozvrátenej rodiny. Po rozvode manželského páru sa z neho stala zbraň v boji o deti, tak sa musel porúčať. Heki sa večne snaží o post šéfa svorky a väčšinou sa mu to aj darí. Už dávno pochopil, na ktoré psy to nemá ani skúšať a ktoré sú naopak jeho slepými nasledovníkmi. Je to pes jedného pána a je maximálne oddaný. Veľmi dobre reaguje na povely, ale len a len od svojho jediného pána. Nedovolí, aby sa jeho človeku skrivil vlások na hlave a na jeho obranu neváha použiť najsilnešie prostriedky. Hekinečko je aj dosť žiarlivý a práve žiarlivosť je častou príčinou konfliktov. Čím je však starší, tým sa zdá, že si vie ego lepšie upratať a už zbytočne nevyhľadáva konflikty. Veľmi rád so mnou čistí výbehy a málokedy sa odo mňa pohne. Je to taký môj tieň. Je prudko mojkavý a vyhľadáva spoločnosť ľudí. Hekinko je naše zubaté slniečko!
Eddy je trošku prerastený predstaviteľ plemena argentínska doga. Vrátil sa domov na Slovensko zo Švajčiarska potom, čo bol vyhostený kvôli kupírovaným ušiam. Ako obrovský svojhlavý dospelák mal problém nájsť si dobrý domov a niekoľkokrát sa vrátil z adopcie, až sa nakoniec ocitol u nás. Edko prišiel vtedy ešte len do maličkej svorky, no aj tak sa mu nepodarilo začleniť sa. Podriadiť sa nechcel, ale nechcel byť ani šéfom svorky. On chcel mať len od všetkých pokoj. Z toho dôvodu ho nevidíte často u nás na družstve, býva celoročne u mňa doma. Edko najradšej vyspáva a relaxuje, ale má momenty, keď sa chce blázniť a rozjaší sa ta, že rozmýšľam, či nemám volať exorcistu. Je to prerastený plyšový medvedík.
Hugo je automechanik. U svojho pôvodného majiteľa na mini dvorčeku sa nudil, a tak sa rozhodol, že je vhodné načať blatník pánovho štýlového autíčka. To bol začiatok jeho konca a okamžite bol „persona non grata“. Ďalší čierny obrovský pes, pre nás štramák, no pre útulky nočná mora, a tak si našiel domov u nás. Do svorky zapadol ako puzzle. Je to naše veľké bábätko a napriek svojej veľkosti a sile je na seba extrémne precitlivelý. Medzi jeho superschopnosti patrí neuveriteľné pišťanie. Neverili by ste, aké tenučké zvuky zo seba tento obrovský tvor dokáže dostať. Úplne v pohode by sa mohol zamestnať ako siréna. Huginečko patrí medzi naše najmojkavejšie psíky a veľmi zle zvláda ruku voľne visiacu vo vzduchu. Je presvedčený o tom, že ruky boli stvorené na škrabkanie a často sa ho dožaduje. Hugo na neznámych pôsobí ako boss mafiánskeho podsvetia, no po 5 sekundách sa mení na roztomilé mačiatko. Nejednej dievčine už svojim pohľadom zlomil srdce.
Marvel je kríženec nemeckej dogy pravdepodobne s aziatom, ktorého by ste v jeho povahe hľadali márne. Je to obrovské bábätko, neustále sa chce mojkať a hrať, no zároveň je za každu blbinu s kamarátmi v svorke. Prišiel k nám ako mladý psík potom, čo sa jeho pôvodní majitelia sťahovali do bytu a pre neho tam nebolo miesto. V minulom živote bol zrejme kôň, lebo napriek svojej veľkosti sa každému natlačí medzi nohy, aby bol obsadnutý. Určite má v sebe modrú krv, pretože bol stvorený na reprezentačné účely. Keď sa treba ísť niekam odprezentovať, Marvelko je hneď nastúpený. Marvel je mimochodom darcom krvi! Vďaka svojej pokojnej a milej povahe vydrží bez pohybu darovať krv. Má za sebou už niekoľko úspešných odberov. Nikdy neváha poskytúť labku chlpáčovi v núdzi. Ako sa hovorí, v núdzi poznáš Marvela.
Majduška patrí k našim najmenším členom a prišla k nám hlavne preto, že trpí separačnými úzkosťami a neznáša byť v uzavretých priestoroch. Predtým, než k nám prišla, zdemolovala byt svojich pôvodných majiteľov. Rozobrala ho na súčiastky vrátane nábytku, dvier a zárubni. K nám ju dokonca priniesli prispatú, lebo nezvládala ani cestu v aute. U nás sa úplne zmenila, nemá tendencie ničiť ani utekať a aj na cestu autom si zvykla, čiže keď sa ide k veterinárovi, je s tým v pohode. Majda je slniečko plemena mojkavec mojkavý. Pozornosť vyžaduje podaním labky, čo sa nie vždy stretne s pochopením osloveného, keďže to nie vždy úplne vypočíta a vie fantasticky zaškrabnúť do nohy. Majduška je taká malá raketa, veľmi rada chytá myši a potkany a jej ďalším koníčkom je provokácia ostatných psov. To však ale k tým menším plemenám nejak patrí.
Arči je srdcom aj pôvodom východniar. Prišiel k nám z košického útulku, kde strávil niekoľko rokov za mrežami napriek tomu, že jediný trestný čin, ktorého sa dopustil, je to, že vyrástol na „veľkého“ psa. My sa tomu len smejeme, lebo u nás patrí do trojice najmenších. Z útulku si ho niekoľkokrát adoptovali, avšak vždy ho vrátili s tým, že je príliš veľký. Arči je miláčik, ľudí miluje a ako celá naša svorka, aj on by bez problémov zvládol celodenné hladkanie a škrabkanie. So svorkou si sadol celkom dobre, i keď občas sa v ňom prebudí čertík a vyrýva do väčších psov. Arči je neslávne známy aj ako demolátor. Čo nie je mimo jeho dosah, nie je v bezpečí. Rozhryzie absolútne všetko. Arčinko má problémy s očami a aj kožné problémy.
Nerko je špeciálny prípad. Je to kríženec nemeckej dogy a zrejme čuvača, ktorý v jeho povahe veľmi vyskakuje. Pôvodne patril staručkej babke, ktorá to s jeho výchovou nepreháňala, skôr mu asi ukazovala čo všetko dokáže metla. Babka umrela a Nero ostal na dvore sám a bolo treba ho čím skôr upratať. Na sociálnych sieťach mal Nerov prípad niekoľkotisíc zdieľaní a napriek tomu si ho nikto nevzal. My sme sa po neho vybrali v hodine dvanástej, keďže podľa slov pôvodných majiteľov ho chceli ísť dať nasledujúci deň utratiť. Nerko bol prezentovaný ako jedno veľké, milé, bezproblémové slniečko, opak však bol pravdou. Tým, že žil sám na dvore, nebol absolútne socializovaný a zvyknutý na iných ľudí. Pri preberaní sa nás snažil dohrýzť. My sme si však povedali, že to napriek nemilému zoznámeniu skúsime. Prvé týždne boli nesmierne ťažké. Na svorku si Nerčo zvykol hneď, ale nás rešpektovať nemienil. Bol zavretý vo voliére, neustále nás vyvrčiaval a nechcel nás k sebe pustiť. Zaujímavé je, že najskôr k sebe pustil deti, začal na ne cez voliéru krútiť chvostíkom, nechal sa kŕmiť, hladkať, vôbec na ne nevrčal. S dospelými to bolo ťažšie, ale asi po dvoch, troch týždňoch si uvedomil, že mu nikto nechce zle a zobral nás do partie. Odvtedy je to jeden fantastický a oddaný pes, ktorého nadovšetko ľúbime a neľutujeme ani sekundu, že sme si ho vzali. Na cudzích stále reaguje všeliako, preto je veľmi dôležité, aby k nám nikto nevstupoval bez vyzvania, lebo Nerinečko to veľmi rýchlo vybaví.
Timuško k nám prišiel ako šteniatko plemena nemecká doga a jeho problémom je to, že má Wobblerov syndróm. Je to mimoriadne vážne ochorenie krčnej chrbtice typické pre obrovské plemená. Ide o zle vyvinuté krčné stavce a chronické degeneratívne ochorenia platničiek. Príznakmi tohto ochorenia sú zhoršovanie koordinácie pohybov na všetkých štyroch končatinách, ktoré sa vyvíjajú aj niekoľko mesiacov, hlava sa stáča nadol, krk začína akoby hrubnúť a skracovať sa. Pes môže postupne úplne ochrnúť. My však veríme, že prognózy sa nenaplnia a robíme pre to všetko, čo sa dá. Timo dostáva pravidelné masáže Dornovou metódou, výživové doplnky, na zimné počasie mu obliekame bundičku a v zime ho na noc berieme dovnútra. Zároveň sa mu snažíme udržiavať nižšiu váhu, aby bol čo najmenší tlak na kostru. Povahovo je Timko nežný obor a samozrejme veľký mojkáč. Patrí k obrancom svorky a je to taký náš zvonček. Akýkoľvek pohyb musí ohlásiť, čím hlasnejšie, tým lepšie. Keďže nám medzičasom vyrástol, svojou mohutnosťou a ufrflanosťou vzbudzuje rešpekt.
Gemma, Belmondo a Daphne sú bordeauxská doga, prišli k nám spolu. Všetci traja pochádzajú zo zahraničných chovných staníc, no nikdy neboli uchovnení. Podľa stavu oboch sučiek museli mať i napriek tomu za sebou niekoľko pôrodov. Prišli k nám v zúboženom stave, zanedbaní a vychudnutí. Gemma tesne po príchode vykazovala známky zdravotných problémov, čo nám potvrdil i veterinár. Išlo o akútny zápal maternice, ktorý sme museli dať okamžite zoperovať a to aj napriek tomu, že bola podvýživená. Gemma zákrok zvládla a aj ona si bude už len užívať dôchodok. Gemma je dominantná sučka a veľmi rýchlo sa naviazala na svojho človeka. Je to prísavník a ani sa odo mňa nepohne. Belmondo má zrastené chvostové stavce. Daphne hneď po zabývaní podstúpila kastráciu, z ktorej sa vykľul nesmierne komplikovaný zákrok a to z toho dôvodu, že mala zrasty na orgánoch. Zvládla to však a už si bude len a len užívať.
Mariol k nám prišla ako dvojmesačné šteniatko plemena argentínska doga. Jej hendikepom je vrodená hluchota. Vyžaduje špeciálny prístup a hlavne psieho kamaráta, ktorý jej dokáže sprostredkovať to, čo ona sama precítiť nevie, a to sú zvuky. Ináč je to šteniatko ako všetky ostatné, pol hodiny vyvádza ako zmyslov zbavená a potom 3 hodiny prespí a zase dookola.
Dar a Kris k nám prišli tiež ako malé šteniatka plemena bordeauxská doga. Obaja mali veľmi škaredé a zle zoperované pruhy a ich životy viseli na vlásku. Dali sme ich zoperovať znova a dúfali sme, že sa z toho dostanú, čo sa aj podarilo. Chalani rastú ako z vody, sú za každú lotrovinu , ale zároveň sú to aj veľkí spinkáči.
OZ Kone ľuďom
Kone ľuďom
Jahodnícka 566/21
91904, Smolenice
IČO: 51646773
IBAN:SK10 0900 0000 0051 6488 1126
SLSP